Školkovné

Školkovné pro předškoláky – platí nebo ne?

V dnešní době neexistuje nic, za co byste neplatili. Jak rodič tak jistě můžete potvrdit, že to s dětmi není žádný med. Platíte neustále! Oblečení, dopravu, kroužky, vybavení, výlety a mohli bychom v pokračovat v nekonečném výčtu do aleluja.

V tomto článku si ukáže, jak něco málo ušetřit třeba na Vašem předškolákovy. Množily se nám zde totiž dotazy, zda školkovné – sleva na dani, platí i pro předškoláky. Jak to tedy vlastně je?

Školkovné pro předškoláky – platí nebo ne?

Jako největší novinkou v roce 2015 se stalo školkovné. Týká se to především rodičů, kteří platí předškolní docházku svých dětí do mateřských škol, jeslí, letních a nebo lesních školek.

Ze svých daní si nyní můžete odečíst i tyto výdaje, kromě stravného až do výše 9 900 Kč za každého potomka. Ale pozor. Nárok na slevu ve výši zaplacených a prokázaných má pouze jeden z rodičů dítěte. Je však zapotřebí, abyste v daňovém přiznání pro rok 2017 nárok na slevu prokázali. Lze to prokázat například potvrzením zařízení do péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy. Z pravidla se školkovné platí hlavně u soukromých školek a u dětí, které mají roční odklad a jdou tak do školy o rok později.

Jak dítě připravit do školky a poté do školy?

V kolika letech dát dítě vlastně do školky? Takováto otázka trápí nejspíše mnoho rodičů, a tak nás napadlo toto téma lehce rozebrat. Je dokázáno, že zhruba do tří let je nejlepší, pokud je dítě doma s matkou. Každé dítě je však jiné, některé je rychlejší a může jít do školky dříve a u některého je potřeba počkat alespoň jeden rok.

Do školy by se děti měly vypravovat ve svých 6 až 7 letech. Záleží dle jejich vývoje. Někdy je lepší ten jeden rok počkat, dokud dítě úplně nedozraje. Spíše se tak čeká u chlapců než děvčat.

Proč dítě dávat vůbec do školky?

Děti se potřebují už v jistém čase naučit, že s nimi matka nebude každou vteřinu. Je velmi důležitá i komunikace mezi Vašim dítětem a jinými dětmi. Velký vliv to má i na psychiku a budoucnost Vašeho dítěte. Později by mohlo mít problémy s komunikací a s lidmi jako takovými. Nevyužívejte však frází: “Počkej, až tohle řeknu učitelce!“ a dalších. Tím své dítě spíše od seznamování a komunikace odradíte.

Exit mobile version