Daňové odpočty na děti v roce 2016

17 Říj

Vítáme Vás u dalšího z našich článků. Dnes se budeme zabývat především stále aktuálním tématem, což jsou daňové odpočty na děti. Zaměříme se na to, jaký bude v tomto duchu postup v roce 2016.

 Zvýšení daňových slev !

Zavětřili jsme již další informace v tomto případě a to od Ministerstva financí, které navrhuje zvýšení slev. Jedná se o to, že na druhé dítě by se měla částka navýšit o 1.200 Kč ročně, kdy se téměř věci nemění oproti těm,u kterých se přidá na třetí a další dítě o 3.600 Kč ročně.

Za zvýšení daňových slev na dítě je zodpovědná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Tato zpráva je pro občany velmi dobrá, rozhodně pro rodiny s velkým počtem dětí. Podle informací by se měla sleva zvyšovat i v dalších následujících letech.

Podmínky na daňové slevy

Pro využití slevy je podmínkou to, kdy „vyživované“ dítě žije s poplatníkem, či jde o cestování o cestování dítěte mimo svůj domov. Na slevu máte nárok jen za kalendářní měsíce – musí se ale splňovat podmínky spolužití a vyživování. Existuje zde i málo známá možnost, kdy daňové zvýhodnění mohou uplatnit i prarodiče. To se může stát v případě, že rodiče nemají dostatečný příjem.

Za co se považují daňové odpočty?

Jde především o dítě, které je nezletilé (do dovršení 18 let věku). Není to určený stabilní věk. Vyživování se dá posunout až do dovršení 26 let a to jestliže je dítě déle nebo do konce života zdravotně nezpůsobilé. Slevu tedy zle uplatnit i u dospělého člověka například ve věku 23 let, kdy studuje vysokou školu, bokem si přivydělává, ale stále žije s tím, kdo si slevu uplatňuje.

Naopak, pokud OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) využijí tzv. výdajové paušály, nemohou uplatnit daňové slevy na dítě. Pokud je součet nákladů daně s využíváním paušálu méně než 50% součtu nákladů daně bez využívání nákladů paušálu, uplatnění daňových slev se nemění a stále jsou zde uplatněny.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...