Výplata pohřebného v roce 2017

3 Pro

Dnešní téma bohužel nebude sice tak pozitivní, ale za to je dobré o těchto věcech vědět. Přece jenom když už taková věc nastane, tak peníze jsou asi tou poslední věci na kterou v tu chvíli myslíme. Ano úmrtí bližšího je tragédie. Ještě větší tragédie je, pokud se k tomu připojí nějaké zadlužení. Vy se díky tomuto článku dozvíte, že v případě úmrtí zde existuje příspěvěk – tvz. pohřebné.

Jaké je výše pohřebného v roce 2017? Jak na příspěvek dosáhnout a co všechno proto musíte udělat? Čtěte dále a dozvíte se víc!

Co je to pohřebné?

Je-li Vám tento termín neznámý, jsme tu proto, abychom Vám jej dostatečně vysvětlili a přiblížili,než se pustíme do celého přehledu samotné výplaty příspěvku.

Co když tento příspěvek vlastně znáte? Říká vám něco pojem příspěvek na pohřeb? Aha! Nyní Vám je to již jasnější, protože o příspěvku na pohřeb jste přece slyšeli. Jedná se především o sociální příspěvek, který slouží k úhradě spojené s pohřbem nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte.

Jak přesně to definuje zákon?

 • Touto jednorázovou dávkou se přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu. Pohřebné je stanoveno pevnou částkou ve výši 5 000 Kč. Příjem rodiny se netestuje.

 • Pohřebné náleží osobě, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti, nebo osobě, která byla rodičem nezaopatřeného dítěte, a to za podmínky, že zemřelá osoba (s výjimkou mrtvě narozeného dítěte) měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území ČR.

V případě změn zákona sledujte oficiální web ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete aktuální znění – odkaz: https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/pohrebne (my se budeme snažit udržovat článek aktuální a vždy ho doplníme v případě změn).

Jak je to s výplatou pohřebného v roce 2017?

Je zákonem stanoveno, že výše pohřebného je v současné době 5 000 Kč a k výplatě dochází jednorázově. Jedná se o takovou malou finanční náplast, která Vám pomůže o něco málo snížit náklad na pohřeb. Cena pohřbu se v současné době průměrně pohybuje okolo 20-30 tis. Kč.

POZOR!!! Nárok na pohřebné musíte uplatnit do jednoho roku ode dne pohřbení!

Podmínky pro přiznání pohřebného

Základní podmínkou, abyste vůbec příspěvek na pohřeb získali je mít trvalé bydliště na území České republiky. Pokud výše uvedenou podmínku splňujete můžete podat písemnou žádost o pohřebné na předepsaném formuláři (na originálním nebo z internetových stránek vytištěném tiskopisu, případně elektronicky, pokud vlastníte certifikát pro elektronický podpis) na příslušný úřad.

Na který úřad žádost zanést?

Žádost zanesete na Úřad práce České republiky na krajskou pobočku, respektive kontaktní pracoviště, podle místa Vašeho trvalého pobytu.

Seznam jednotlivých poboček naleznete zde – http://portal.mpsv.cz/upcr/kp

Jaké doklady musíte mít při podávání žádost?

 

 • Žádost o pohřebné
 • Průkaz totožnosti
 • Rodný lis dítěte, případně jiné doklady prokazující, že zesnulá osoba byla rodičem nezaopatřeného dítěte
 • Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let:
  • „Potvrzení o studiu“ nebo
  • „Potvrzení o zdravotním stavu“ nebo
  • „Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz“ nebo
  • „Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku“,
 • Fakturu za vypravení pohřbu (vydá pohřební ústav)
 • Úmrtní list zesnulé osoby
 • Doklad o zaplacení nákladů spojených s vypravením pohřbu (vydá pohřební ústav)
 • Doklad o dnu, měsíci a roce pohřbení (vydá pohřební ústav)

Víme. Je toho poměrně dost, ale všechny tyto věci nezbytně potřebujete, aby příspěvěk za pohřeb Vám byl uznán.

Jednotlivé formuláře ke stažení

Všechny formuláře se nacházejí na stránkách ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí a jsou volně ke stažení. Dali jsme si tu práci a odkazy na jednotlivé formuláře za Vás našli.

 1. Žádost o pohřebné
 2. Potvrzení o studiu
 3. Potvrzení o zdravotním stavu
 4. Potvrzení o neschopnosti soustavně se připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz
 5. Potvrzení o vedení v evidenci úřadu práce pro uchazeče o zaměstnání po skončení povinné školní docházky do 18. roku věku

 Podání žádosti o pohřebné online

O pohřebné můžete požádat online přímo na stránkách mpsv. Stačí kliknout na ,,Žádost o pohřebné‘‚ stránky ministerstva se Vám automaticky otevřou.

Požádejte o pohřebné online
Požádejte o pohřebné online

V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte a napište nám do naší poradny. Rádi Vám poradíme.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...