Tiskopis na potvrzení školkovného

Leden, 2015. Toto období bylo zlomové pro opravdu hodně velké množství vyhlášek, zákonů a v konečném důsledku i v našem životě. Kromě samotných novel a drobných úprav se objevily i některé kompletní novinky – jednou z takových bylo školkovné, které se s blížícím se datem pro odevzdání tiskopisů k dani z příjmu fyzických osob, skloňovalo snad na všech „daňových frontách“.  My jsme se dnes zaměřili opět na menší osvětu.

Časté otázky

První otázka, jakou jsme dostali, je

Kam vyplnit částku, na kterou mám nárok a potřebuji nějaký tiskopis na potvrzení školkovného?

Odpovíme Vám nejdříve velice stručně a později si odpovědi rozebereme – částku vyplníte na řádek 69a na formuláři daňového přiznání z příjmu fyzických osob.

A nyní vysvětlení.

Částku, na kterou máte nárok, vyplníte velmi jednoduše na zmíněný řádek. Zde asi není žádný prostor k diskuzi. Připomeneme, že nárok máte až na 9 900 korun za rok 2016, přičemž v roce 2015 to bylo pouze 9200 korun. Je zde vidět tak citelný nárůst o 700 Kč.

Druhá otázka, kterou jsme dostali:

Na jaká školní zařízení se dá uplatnit sleva?

Slevu lze uplatnit na tato zařízení.

  • Jesle
  • Soukromá školka
  • Firemní školka
  • Lesní školka

Třetí otázka zní

Můžu tuto slevu na dani uplatnit i v případě, že jako OSVČ daním paušálem?

Ano. Školkovné lze uplatnit i v případě kdy daníte pomocí paušálu.

Pozor na fakt, že se jedná o slevu!

Co se týče tiskopisu, slevu vyplňujete právě do tiskopisu dani z příjmu fyzických osob. Zde se vyplatí školkovné uvést u toho rodiče (nebo vyživovatele v případě, že dítě žije ve společné domácnosti s někým jiným, než se svým rodičem), který platí více na daních. Jedná se totiž o slevu, nikoliv odečitatelnou položku. V praxi to tedy znamená, že nedostanete „přeplatek“ nazpátek, jako by tomu právě u odečitatelné položce bylo.

Nezapomínejte na doklady!

Rovněž si dovolíme upozornit na to, že do daňového přiznání (obou kopií) musíte vložit daňové doklady, nebo faktury, které obdržíte v daném předškolním zařízení, které navštěvuje Vaše dítě, resp. děti. Sleva se pak vypočítává pouze z toho období, které můžete prokazatelně doložit. Zároveň mějte na paměti, že stravné, doprava, výlety apod., jsou z tohoto výpočtu vyškrtnuty a neproplácí se.


Potvrzení o úhradě školkovného – vzor 2017


Doufáme, že jsme Vám i tentokrát pomohli v daňové osvětě a premiéra školkovného bude letos pro Vás absolutně bez problému.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...