Důchody v roce 2017 – Zvýší se nebo ne?

4 Lis

Je tu rozhodnutí, na které čeká snad úplně každý důchodce v České republice. Porostou starobní důchody nebo ne? Jaký bude vývoj v roce 2017? Polepší si lidé v důchodu nebo budou mít hlouběji do kapsy?

Bude se konat valorizace důchodů v roce 2017?

Na takový okamžik se čeká už poměrně delší dobu a snad každý občan České Republiky přiznává, že důchody jsou vůči dnešním cenám opravdu velice směšné. Skoro by se to dalo považovat až za výsměch. Když už dojde k navýšení důchodů, tak o velice malé částky. Třicet korun měsíčně důchodcům opravdu nepomůže a v jejich peněženkách se to nijak neprojeví.

V příštím roce by mělo dojít k několika změnám, za kterými stojí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Důchodci dostanou přidáno

Těšte se! Přichází Valorizace důchodů!

Nejdříve si pojďme vysvětlit, co to ta valorizace vlastně je!

Valorizace je zhodnocování, zvyšování hodnoty. Označuje kompenzaci dopadu inflace především na nejrůznější druhy dávek a důchodů, popřípadě platů. Valorizace se používá při poklesu kupní síly měny. V poměru k tomuto poklesu se dotčené dávky a důchody zvyšují na základě rozhodnutí veřejných orgánů, např. vlády. Valorizace nemusí být pravidelná, záleží na finanční situaci a rozhodnutí poskytovatele. Valorizace může být upravena i různými smlouvami.

zdroj: cojeto.superia.cz

A opravdu je se na co těšit! Už Vás nebudeme dále napínat. Důchody se mají konečně zvednout v roce 2017 až o 1,7 %. Tento návrh od Michaely Marksové vláda schválila a určitě hlavně potěší důchodce, ale jistě i ostatní občany České Republiky. Všichni se shodli na tom, že lidé, kteří celý svůj život pracovali, potřebují teď pomoci více než kdo jiný a zaslouží si to.

O kolik si měsíčně přilepšíte?

Zajímalo by Vás, jak se valorizace projeví na Vašem důchodu? O kolik korun dostanete více? Použijte tuto kalkulačku pro výpočet valorizace důchodu.

Kalkulačka valorizace důchodů 2017
Kalkulačka valorizace důchodů 2017

 

(PRO VÝPOČET DŮCHODU KLIKNĚTE NA VYPOČÍTAT)

Jak podat žádost o důchod?

Jako první a zároveň nejdůležitější věcí jsou Vaše doklady. Bez těch ani nemá smysl někam chodit!

Co si sebou připravit?

  • občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,
  • doklady o studiu, popřípadě učení (i nedokončeném),
  • muži předkládají doklady o výkonu vojenské služby,
  • ženy předkládají doklady prokazující výchovu dětí,
  • potvrzení zaměstnavatele o vyplácených náhradách za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti náležející za pracovní úraz (nemoc z povolání),
  • potvrzení zaměstnavatele o zvláštním příspěvku horníkům, vypláceném před rokem 1996,
  • pokud občan chce důchod vyplácet na účet u peněžního ústavu, musí k žádosti přiložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis „Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet“,
  • doklady prokazující zaměstnání v cizině,
  • chybí-li některé doby pojištění, předkládají se náhradní doklady, které prokazují výdělečnou činnost – potvrzení zaměstnavatele, pracovní smlouvy, svědecké prohlášení aj.,
  • evidenční list důchodového pojištění z posledního zaměstnání – předkládá jej zaměstnavatel, a to na vyžádání OSSZ/PSSZ/MSSZ.

Dále si musíte zvolit, kam Vám bude důchod chodit. Nejlepší řešení je posílání na bankovní účet. K tomu budete potřebovat vyplnit a předložit právě žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet.

Všechny žádosti o důchod postupují OSSZ/PSSZ/MSSZ České správě sociálního zabezpečení, která o nich rozhoduje. Délka vyřízení žádosti závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady. V průměru se doba vyřízení žádosti o důchod při došetřování chybějících dob pojištění pohybuje kolem 3 měsíců.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...