Co je to Školkovné?

Od ledna 2015, se zavedl velký balík novel a zákonů, které přímo či nepřímo ovlivňují každého z nás. Některé zákony přitom byly schváleny už v roce 2014, a to v listopadu s tím, že nabudou platnosti až s lednem 2015. Mezi tyto novinky patřilo i tzv. školkovné. O čem je celé školkovné, jak postupovat při jeho uplatnění a kde se často dělají chyby? Na všechny tyto a mnohé další otázky Vám odpovíme na těchto stránkách.

Školkovné – Co to vlastně je?

Nejdříve si ale vysvětlíme, co to vlastně to školkovné je! Školkovné, jak už název napovídá, je ve své podstatě částka, kterou Vám stát vrátí, pokud Vaše dítě prokazatelně navštěvovalo předškolní zařízení, jako je například školka (o konkrétních zařízeních budeme ještě mluvit).

Ve své podstatě se pak jedná o slevu na dani, přičemž důležité je právě ono slovíčko „sleva“. V praxi to znamená, že si můžete odečíst od Vaší celkové daně určitou částku, nicméně její přeplatek“ se nevrací (pokud výše slevy překoná svou výší celkovou sumu daně).

Výše školkovného v roce 2017

Co se týče konkrétní sumy, kterou je možné si odečíst, je vždy odvíjena od základní mzdy. V roce 2014 to bylo 8 500 Kč, v roce 2015 9 200 Kč a v roce 2016 už 9 900 KčJak vidíte, tak školkovné neustále roste, což ocení všechny rodiny s dětmi. V roce 2017 si už můžete slevu sami odečíst, a to sice za celý rok 2016 a do maximální výše 9 900 Kč.

Bez dokladů to nepůjde!

Na zmíněnou slevu ale musíte samo sebou dosáhnout. Klíčové jsou pak faktury, nebo daňové doklady, které dostáváte při platbě v samotném předškolním zařízení. Bez těchto dokladů není možné na slevu dosáhnout. Celý systém se pak vztahuje pouze na náklady na umístění dítěte do zařízení, nikoliv na úkony spojené s jeho fungováním (jako např. výlety, stravování, doprava apod.).

Co dělat pokud máme více dětí?

Slevu si může nárokovat pouze jeden z rodičů! Výhodnější je to samozřejmě u toho, kdo platí větší daně a využije tak plnou výši zmíněné částky 9 900 Kč. Častým dotazem je rovněž to, zdali je možné uplatnit slevu pro více dětí, které souběžně navštěvují předškolní zařízení – ano, i to je možné.

Pokud máte 3 děti, za školku platíte na jedno dítě 1 500 Kč měsíčně a děti docházejí pravidelně všech 10 měsíců, vychází, že jedno dítě přijde na 15 000 Kč ročně, čili u všech dětí dosáhnete na plnou výši slevy (9 900 Kč) – celkově si tak bude možné „strhnout“ 29 700 Kč.

Různá školní zařízení – stát je velice benevolentní

Dalším velmi častým dotazem je i možný výběr ze školních zařízení. Zde je zákon poměrně benevolentní a nechává tuto záležitost prakticky zcela na rodičích. Pokud dítě umístíte do státní školky, soukromé školky, firemní školky, ale i do jeslí, nebo lesní školky, vždy máte nárok na školkovné. Výjimku údajně tvoří pouze vzdělávací kroužky apod.

Náhradní péče

Mnoho lidí se i ptá na situaci, kdy o dítě pečují například prarodiče, tety, strýčkové apod. I zde je možné si školkovné odečíst z daní, nicméně platí zde podmínka, že dítě musí být v péči zmíněného opatrovníka a bydlet s ním ve společné domácnosti. Opět si slevu odečítá pouze 1 z „rodičů“.

Kde slevu uvést?

A nakonec i poměrně klíčový dotaz – kde slevu uplatnit. Jelikož se nejedná o odečitatelnou položku, slevu uplatníte na řádku 69a ve formuláři k dani z příjmu fyzických osob. Do zmíněného formuláře musíte vložit konkrétní faktury, nebo daňové doklady, které jste dostali od předškolního zařízení a použili jste je pro výpočet zmíněné slevy. Rovněž nezapomeňte tyto faktury okopírovat a vložit i do druhého (vlastního) daňového přiznání.

Jak můžete vidět, dosáhnout na školkovné není vůbec složité a stačí se řídit několika jednoduchými pravidly.

Pokud máte stále nějaké dotazy, neváhejte se s námi podělit v komentářích a my se Vám pokusíme jakékoliv nesrovnalosti vysvětlit.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...