Odečet školkovného z daní

Listopad 2014 – zhruba v tuto dobu bylo odsouhlaseno tzv. školkovné  – novinka, která má za účel pomoci rodinám s menšími příjmy, které mají ještě předškolní děti a platí vysoké poplatky za předškolní zařízení. Jedná se o novinku a velká spousta lidí neví, jak při uplatňování nároku na školkovné postupovat.

My jsme se rozhodli vyslyšet Vaše otázky a pomůžeme Vám s některými klíčovými postupy. V tomto článku se podíváme na odečet školkovného z daní. Jaká je jeho výše, kolik dětí můžete nárokovat a mnohé další.

Maximální výše odečtu školkovného

Nejprve začneme samotnou výší školkovného! To se odvíjí od minimální mzdy, která byla v roce 2016 – 9 900 korun. To je zároveň tedy maximální částka, kterou si můžete nárokovat.Tuto sumu budete moci počítat až v momentě, kdy budete podávat daňové přiznání za rok 2017.

Nyní je důležité si uvědomit, že se jedná o slevu na dani, nikoliv o odečitatelnou položku. V praxi to znamená to, že si můžete zmíněnou částku odečíst, ale pokud se dostanete do mínusu (tzn. vznikne Vám přeplatek), nedostanete ho zpět.

Odpovědi na časté otázky

Vybrali jsme Vaše nejčastější dotazy a odpověděli jsme na ně. V případě, že budete stále otázky, tak neváhejte a napište nám prostřednictvím tohoto formuláře – ZDE. V co nejkratší možné době se pokusíme odpovědět

Kam zapsat školkovné v daňovém přiznání?

Výše školkovného se zapisuje na řádek 69a u formuláře daňového přiznání z příjmu fyzických osob.

Na kolik dětí lze uplatnit slevu na dani?

Počet dětí je prakticky libovolný. Za každé dítě, které navštěvuje předškolní zařízení, si můžete nárokovat maximálně 9 900 korun.

Na jaká školní zařízení se dá uplatnit sleva?

  • Jesle
  • Soukromá školka
  • Firemní školka
  • Lesní školka

Mohu si oba rodiče odečíst slevu na dani?

Slevu na dani si může odepsat pouze jeden z nich. Zpravidla tak činí ten, jež má vysoké poplatky na daních a může si nárokovat opravdu celou sumu a využije ji v plné výši.

Můžu tuto slevu na dani uplatnit i v případě, že jako OSVČ daním paušálem?

Ano. Školkovné lze uplatnit i v případě kdy daníte pomocí paušálu.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...