Daňové odpočty na děti v roce 2017

8 Lis

Vítáme Vás u dalšího z našich zajímavých článků. Dnes se budeme zabývat tématem, které ocení všichni živnostníci. Pro rok 2017 se rozhodl ministr financí Andrej Babiš vrátit daňové slevy na manželku a děti.

Daňové odpočty na děti a manželku jsou opět zpátky

Podnikatelé, kteří využívají výdajové paušály mohou opět jásat! Od roku 2017 totiž dochází ke změnám a budou si moc opět odečítat slevy za děti a manželku/manžela bez příjmů.

Tato výhoda byla zrušena během vlády premiéra Nečase a panem Andrejem Babišem opět navrácena. Ministerstvo financí se rozhodlo vydat novelu zákona, která slevy navrátí a upraví jejich parametry.

Jak velké jsou daňové odpočty na děti v roce 2017?

Sleva na dítě je vysoká podle toho, kolik máte dětí. Tyto slevy se vztahují k příjmům v roce 2017, které podnikatelé podají na začátku roku 2018.

  • Sleva na první dítě – 13 404 Kč
  • Sleva na druhé dítě – 19 404 Kč
  • Sleva na třetí dítě – 24 204 Kč

POZOR! Slevy se odečítají přímo od daně samotnéTakže dejte si pozor, abyste slevy neodečítali od daňového základu!

Podmínky na daňové slevy

Pro využití slevy je podmínkou to, kdy „vyživované“ dítě žije s poplatníkem, či jde o cestování o cestování dítěte mimo svůj domov. Na slevu máte nárok jen za kalendářní měsíce – musí se ale splňovat podmínky spolužití a vyživování. Existuje zde i málo známá možnost, kdy daňové zvýhodnění mohou uplatnit i prarodiče. To se může stát v případě, že rodiče nemají dostatečný příjem.

Za co se považují daňové odpočty?

Jde především o dítě, které je nezletilé (do dovršení 18 let věku). Není to určený stabilní věk. Vyživování se dá posunout až do dovršení 26 let a to jestliže je dítě déle nebo do konce života zdravotně nezpůsobilé. Slevu tedy zle uplatnit i u dospělého člověka například ve věku 23 let, kdy studuje vysokou školu, bokem si přivydělává, ale stále žije s tím, kdo si slevu uplatňuje.

Naopak, pokud OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) využijí tzv. výdajové paušály, nemohou uplatnit daňové slevy na dítě. Pokud je součet nákladů daně s využíváním paušálu méně než 50% součtu nákladů daně bez využívání nákladů paušálu, uplatnění daňových slev se nemění a stále jsou zde uplatněny.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...