Dohoda o provedení práce v roce 2016

14 Úno

Je tu nový rok a sním i očekávané nové změny. Změny se týkají prvně zejména dohody o provedení práce. V následujících řádcích se dozvíte, jaké novinky se i některých z Vás mohou dotknout, a jaké to přinese následky.

Zvýšení minimální mzdy

Pokud jste do teď netušili, že se nějaké takové změny chystaly a uskutečnily, tak tu pro Vás máme novinku. Zvýšení minimální mzdy se nepřímo dotkne právě i lidí, kteří pracují pouze na dohodu o provedení práce. Samozřejmě do toho spadají i studenti starší 26 let, žen v domácnosti, ale i lidí, kteří jsou vyřazení z evidence úřadu práce. Zvýšení je v celku vysoké, přesněji, z již neaktuálních 9 200 Kč na 9 900 Kč. Pokud se právě jedná o dohodu o provedení práce, bude to méně výhodné. Zdravotní pojištění se totiž prodraží.

Co je vůbec minimální mzda?

Dá se říci, že minimální mzda je vlastně nejnižší výše odměny, kterou je povinen zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci za práci v pracovním poměru, dohodě o provedení práce a dohodě o pracovní činnosti. Pokud se jedná o dohody, dá se mluvit jen o hodinové mzdě, né o měsíční.

Jak od tohoto roku ukončit dohodu o provedení práce?

Snad všichni víte, že dohody o provedení práce a činnosti, se sjednávají na dobu neurčitou. Začalo to na konci roku 2015, kdy nabyl zákon ze zákoníku práce účinnosti a tento rok si toho, dle reakcí, moc lidí stále nevšímá. V zákoníku práce bude tedy jeden z paragrafů znít jinak. Pokud tedy nebudete mít sjednaný způsob zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti, je možné ho zrušit buď výpovědí, dohodou nebo okamžitým zrušením – u okamžitého zrušení musí být vyhotoveno vše písemnou formou, jinak se k tomu nepřihlíží. Nově má i zaměstnavatel možnost okamžitě zrušit práci konanou mimo pracovní poměr tehdy, kdy byl zaměstnanec pravomocně odsouzen na dobu delší, než jeden rok.

Věříme, že Vás článek o dohodě o provedení práce zaujal. Pokud máte nějaké připomínky, napíšte je do komentářů pod článkem.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...